Ms Merril Baldwin History; Government & Politics
Mrs Katy Barwis Head of Academic Support
Mr Paul Bashford MFL
Mrs Kay Blundell Head of Art
Mr Chris Brooks Head of Physics
Natalie Bygraves Sport Specialist
Mrs Annie Brown Head of English
Mr Jose Camacho MFL
Mrs Pamela Clarke Language Assistant (Spanish)
Mrs Caroline Coombes Teacher of MFL
Ms Kerri Corcoran English
Mrs Michele Cormack Head of MFL; Spanish
Mrs Tiffany Crisp Photography
Mrs Alexis Dowglass Head of Philosophy & Ethics; Geography Lead
Mr Bailey Freeland-Jones Director of Sport
Miss Rebecca Gandy Classics
Mr Matthew Gregory Head of Wellbeing; Chemistry
Miss Louise Guthrie Art
Ms Jennifer Jones Classics
Ms Lorrayne Lainchbury Teacher in Charge of Economics; Head of Careers & Higher Education and Head of Sixth Form
Miss Adeline Lerambert Language Assistant (French)
Mr Luke Maddocks Head of Computer Science
Mrs Nicki Day-Garman Food & Nutrition Assistant
Mr Philip Marsh Head of Chemistry
Miss Paula Martin Maths
Ms Anne Parsons Biology; Chemistry
Ms Chloe Patterson Geography
Miss Rebecca Pearson Head of House; Geography
Ms Nicci Plank Head of House; PE
Mr Kris Pointer Head of Design & Innovation
Ms Marina Rengel – Teaching Assistant
Ms Miriam Roberts Assistant Director of Music
Mr Louis Russell Head of Drama
Ms Nicki Scotcher Head of House; Physics
Mr Grant Sherwood Head of History; Government & Politics
Miss Antonia Spurgin Mathematics
Miss Bronte Sykes Psychology
Ms Florence Symes English
Mrs Irene Hawthorne English
Mrs Kate Szkolar Head of House; Head of Dance
Ms Stephanie Tyson Teacher in Charge of Food & Nutrition
Mr Daniel Walton Director of Music
Mrs Rebecca Warde Maths
Miss Monica Shokralla Maths
Mr Guy Winter Head of Science
Ms Valeria Zinola SENDCo
SENIOR PASTORAL TEAMMiss Nicci Plank Head of House
Miss Nicki Scotcher Head of House
Ms Kate Szkolar Head of House
Miss Rebecca Pearson Head of House
PREP TEACHING STAFFPREP TEACHING STAFF
Mr Adam Baynes Head of Prep Science
Mrs Heather Bates PSHE Coordinator, Year 3 Form Teacher
Mrs Olivia Beckwith Art Coordinator, Year 4 Form Teacher
Mrs Jenny Blacker Deputy Head (Academic) Prep, Humanities Coordinator, Year 1 Form Teacher
Mrs Helen Hausdoerfer Deputy DSL, SENDCo
Miss Lizzie Lyons Whole School Digital Learning Leader, Year 6 Form Teacher
Ms Susannah Marchand EYFS Lead, RE Coordinator, Reception Form Teacher
Mrs Jayne Meadows Coding Teacher
Miss Sara Page Learning Support Assistant
Mrs Poppy Pointon Deputy Head (Pastoral) Prep, Deputy DSL, Year 2 Form Teacher
Mrs Kay Rose Teacher MFL Coordinator DT Coordinator, Year 5 Form
Mrs Rachael Simpson Learning Support Assistant
Miss Tamla Sparkes Head of Prep Sport
Mr Tim Stacey Prep Mathematics Teacher, Head of Prep Mathematics
Miss Leanne Telford Head of Prep English, Key Stage 2 Leader, Year 5 Form Teacher
Mrs Alysia Woodcock Head of Prep Music
Mrs Samantha Koloutsos – Learning Support Assistant
SUPPORT STAFFMrs Claire Alrousan Prep Receptionist
Mrs Kate Ashdown Academic Administrator
Ms Lucy Bond Head’s PA
Mrs Sophia Clarke Science Technician
Ms Angela Crowe School Nurse
Mr Twm Downes IT Technician
Ms Aimee Dover School Counsellor
Mrs Karrie Duddy Registrar
Mrs Rebecca Findlay Head of Community Engagement
Miss Alice Smith HR & Compliance Manager (Interim)
Ms Sarah Gravett Senior School Receptionist
Mr Lou Hayton Laboratory Technician
Mrs Kharis Haughtey-Wilkinson Marketing Executive
Ms Caroline Helm Data & Admin Manager
Mr Mark Hoare Facilities Manager
Mrs Michelle Kirk Finance Manager
Miss Teena Labeeb Business Support Assistant
Mrs Izabela Sillence Lettings Manager & Prep Head’s PA
Ms Leigh Turner Senior School Receptionist
Ms Suk Cheung – SEN Teaching Assistant
IN RESIDENCEPenny & Jules Youth Dance Dancers In Residence
SITE TEAM STAFFMr Hugh Griffin Caretaker
Mr Ian Manning Groundsman
Mr Paul Brown Caretaker
DRIVERSAndy Charalambous – Driver
Mr Bill Marchant – Driver
Mr Brian Trew – Driver
Mr Frank Haigh – Driver
Ms Natasha Collins – Driver, Porter
CLEANERSMr Derek Rawle – Cleaner
Miss Fiona Brown – Cleaner
Miss Gemma Andrews – Cleaner
Ms Iwona Brunnarius – Cleaner
Mr Leonard Griffiths – Cleaner
Miss Lillie Andrews – Cleaner
Ms Maria Goncalves – Cleaner
Miss Shoneagh Brown – Cleaner
Mrs Susan Jenner – Cleaner
Mr Thomas Stroker – Cleaning Supervisor
VISITING MUSIC TEACHERSBrian Ashworth – Drums/Guitar
Evelyn Harrison – Clarinet/Saxophone
Heloise Hearn – Piano
Mike Johnson – Drums/Guitar
Lesley McClymont – Voice
Miriam Roberts – Piano/Voice
Louise Thomas – Voice
Nicole Leclercq – Flute/fife
Andrea Slane – Piano
Emily Steinitz – Violin/Viola
Sophie Willis – Cello
Kate Stoner – Drama
Helen Hollingdale – Drama